Narodowe czytanie 2022

Tomik poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, który 200 lat temu zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej, został wybrany przez parę prezydencką jako lektura Narodowego Czytania w 2022 roku. Od jedenastu lat akcja Narodowego Czytania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem co jednoznacznie świadczy o słuszności kontynuowania tej cennej inicjatywy. Wzorem lat ubiegłych postanowiliśmy wejść w przestrzeń publiczną naszej gminy aby ponownie , aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Tym razem czytanie wybranych poezji, odbyło się w dwóch miejscach: w Szkole Podstawowej w Słupczy oraz zgodnie z już kilkuletnią tradycją w Szkole Podstawowej w Dwikozach.
Utworem otwierającym uroczystość w Słupczy była ballada „Powrót Taty”, przeczytana wspólnie przez Panią Barbarę Faryniarz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy oraz Pana Macieja Miry Prezesa Stowarzyszenia „Inwestujemy w Przyszłość” . Mogliśmy obejrzeć interpretacje ballad : „Romantyczność”, „Świtezianka” oraz dwie inne inscenizacje prezentowane przez uczniów i nauczycieli tej Szkoły.
Na uwagę zasługiwała doskonała scenografia stworzona z żywych postaci jak również wielu oryginalnych rekwizytów.
Spotkanie w Dwikozach rozpoczął Pan Piotr Kiełczewski Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Dwikozach- balladą „Romantyczność”. Czytaliśmy żartobliwą i osobliwą „Panią Twardowską”. Było… teatralnie i tajemniczo, sala szkolna na chwilę zamieniła się w Diabelską Karczmę „Rzym”, pojawiły się również interpretacje ballad : „Świtezianka”, „Rybka”, „Lilie”, „Pierwiosnek”, „Trzech Budrysów”. Wspólne czytanie poezji Mickiewicza zaszczycili swoją obecnością dostojni goście , którzy także odczytali wybrane utwory : Pani Maria Łukasiewicz Przewodnicząca Rady Gminy w Dwikozach, Pan Marek Łukaszek Wójt Gminy Dwikozy , Pani Iwona Korczyńska – Sapielak Dyrektor Zespołu Administracyjnego Jednostek Oświatowych w Dwikozach, Pani Barbara Majewska Dyrektor II LO w Sandomierzu, Pani Magdalena Binek Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Dwikozach a także Panie : Dorota Binek , Maria Rzepczyńska , Małgorzata Basak, Małgorzata Łabudzińska , Ilona Bujak –Bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach.
Publiczność zarówno w Słupczy jak i w Dwikozach miała okazję do wielu wzruszeń. Lektorzy zachwycili nas świetną interpretacją i przenieśli
w magiczny świat ballad. Okazało się, że wiele osób zgromadzonych na sali , znało na pamięć niektóre ballady a nawet półgłosem próbowało je recytować. Na zakończenie romantyczną atmosferę spotkań dopełniały słodkie poczęstunki, przepełnione dyskusjami, ciekawymi wspomnieniami i refleksjami dotyczącymi osobistych kontaktów uczestników z dziełami Adama Mickiewicza.
W akcję Narodowego Czytania zaangażowała się młodzież oraz cała społeczność szkolna obu placówek oświatowych. Program Narodowego Czytania połączył wersy wieszcza z muzyką a także współczesne interpretacje dzieł z emocjonalnymi wspomnieniami.
Z zadowoleniem można stwierdzić , iż Narodowe Czytanie wpisało się na stałe w kalendarz imprez bibliotecznych. Jednocześnie ogromnie cieszy fakt , iż otaczają nas wspaniali, pełni zaangażowania ludzie, którzy zawsze chętnie uczestniczą w projektach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dwikozach.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do wspólnego czytania , stworzyć wspaniałą atmosferę a zarazem stać się częścią naszego wydarzenia.

Dorota Binek

Narodowe Czytanie SP Słupcza

Narodowe Czytanie SP Dwikozy