Propozycje książkowe

Szanowne Czytelniczki ! Chcę zaproponować Wam kilka książek do przeczytania oczywiście są one dostępne w ofercie książkowej w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Dwikozach.
” Kto czyta, żyje podwójnie” – mawiał Umberto Eco, otóż patrząc na współczesną kobietę nie sposób nie zauważyć jej entuzjazmu , siły i zachłanności w podejściu do życia codziennego. Dlatego też szczególnie popularna literatura kobieca, to nie tani romans ani harlekin . Jak najbardziej, bywa emocjonalna, ale nigdy w sposób małostkowy, trywialny, powierzchowny. Musi czytelnika angażować, bawić a jednocześnie uczyć – siły, zrozumienia, spokoju i miłości , które szczególnie w obecnym czasie są towarem niezmiernie deficytowym. Oczywiście jest kilka takich, książek, które wydają się być dla współczesnej kobiety ekstremalnie ważne. Zapytacie – dlaczego? Cóż, powody są za każdym razem inne… Dlatego, jeśli od życia chcecie jak najwięcej –
nie przepuścicie żadnej z poniższych lektur!!!

Powieść polska
Opis :Piętnaście lat temu nastoletnia Kasia trafiła do domu Romy, nowej żony ojca, którą od razu potraktowała jako „złą macochę”. Dzisiaj Katarzyna ma dwadzieścia dziewięć lat i wcale nie myśli o dzieciach. Te jednak otrzymuje niejako awansem – w jej poukładane dotąd życie nagle wkracza 4-letni Stanisław i 7-letnia Zuzanna, dzieci jej obecnego partnera.

Powieść polska
Opis : Gdy miłość i nienawiść, czułość i gniew, szlachetność i fałsz, sprawiedliwość i okrucieństwo choć na chwilę połączą się w jedno…

Jest takie miejsce owiane tajemnicą, o którym krążą legendy, miejsce, gdzie pradawne siły bezlitośnie igrają z ludzkim losem. W samym sercu puszczy, pośród małych kapliczek, rozegrał się niejeden dramat i niejedna dusza trafiła stamtąd prosto do piekła.
Jeśli chcesz poczuć zapach ziół, zanurzyć się w leśnych strumieniach i poznać m.in. tajemnicę pięknej, ciemnookiej kobiety, która nawiedza sny młodego kleryka oraz dowiedzieć się, czy uda się wreszcie złamać klątwę ciążącą na rodzinie Natalii – koniecznie zawitaj do Wrzosowisk.

Powieść polska
Opis : Nowa, poruszająca saga rodzinna czarodziejki kobiecych uczuć!
Kiedyś się odnajdziemy to opowieść o miłości, która potrafi przetrwać największe cierpienie, stracie, której nie można przeboleć, i błędach, które trudno wybaczyć.


Powieść zagraniczna: romans
Opis: Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu setnych urodzin przekazuje prawnukowi manuskrypt, w którym opisała historię swojego życia. Młody Ari Malik, skoncentrowany na pracy i karierze, chowa babcine opowieści do szuflady.
Wielowątkowa, wzruszająca opowieść o ludziach zmagających się z historią. Róża północy jest bez wątpienia najbardziej wciągającą powieścią Lucindy Riley.

Powieść zagraniczna
Opis :Zakazana miłość, niebezpieczny list i historia, która się powtarza.
Śmierć znanego aktora Jamesa Harrisona wywołuje poruszenie nie tylko w Wielkiej Brytanii. Dziennikarka Joanna Haslam, idąc na nabożeństwo żałobne, w którym ma uczestniczyć wiele słynnych osób, liczy na smakowite kąski mogące poprawić jej pozycję w redakcji. Tymczasem uwagę dziennikarki odciąga pewna staruszka, uniemożliwiając jej polowanie na sensację.

Powieść zagraniczna : romans : społeczno- obyczajowa

Powieść zagraniczna : romans : społeczno- obyczajowa
Opis : „Siedem sióstr” to seria książek autorstwa Lucindy Riley. Jak pisze sama autorka na swojej stronie internetowej: Gdy po raz pierwszy w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia serii osnutej wokół mitycznych Plejad, jeszcze nie wiedziałam, dokąd ostatecznie mnie to zaprowadzi.
To książki, które opowiadają o człowieczeństwie i wszystkim, co się z nim wiąże. Każda z powieści z serii “Siedem sióstr” składa się na nastrojową i pełną magii sagę rodzinną. To książki obyczajowe z wyraźnie nakreślonym tłem historycznym, ale dzięki specyficznemu klimatowi stworzonemu przez autorkę, czyta się je jak baśń.
Każda z tytułowych siedmiu sióstr jest wyjątkową i niezwykle silną kobietą. Pa Salt, przybrany ojciec kobiet, nadał im imiona mitycznych Plejad.
W pierwszym tomie serii: „Siedem sióstr” Maia D’Apliese, w poszukiwaniu swojej przeszłości dociera do Rio de Janeiro.
W tomie kolejnym: „Siostra burzy”, następna z kobiet, Ally D’Apliese, odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu w Norwegii.
W „Siostrze cienia” wskazówki prowadzą Star D′Apliese do londyńskiego antykwariatu.
„Siostra perły” jest czwartym tomem serii „Siedem sióstr”. Opowiada o poszukiwaniu prawdy o przeszłości w Australii przez Cece D’Apliese.
„Siostra Księżyca” to już piąta część cyklu. Jedna z sióstr stanie przed trudnym wyborem. „Siostra Słońca” (tom 6) Wyjątkowa opowieść – po części saga rodzinna, po części baśń – która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr.
„Zaginiona siostra” (tom 7). Podążając za sensacyjnymi doniesieniami prawnika rodziny, Georga Hoffmana, który być może ustalił tożsamość zaginionej siostry.
Siostry udają się więc kolejno do Nowej Zelandii, Kanady, Anglii, Francji i Irlandii, ale nieuchwytna Merope wciąż wymyka im się z rąk. Wygląda na to, że wcale nie chce, by ją odnaleziono…


Powieść polska : historyczna- wojenna
Opis :
Tom 1 Pokochałam wroga
Pierwszy tom sagi rodziny Petrycych zachwyca intrygującą fabułą, autentycznością moralnych dylematów i wiernym oddaniem realiów okupowanej Polski. Podobne historie pisało samo życie – na ich ślady.
Autorka, dziennikarka i historyk, natrafiła w Krakowie i w Monachium, miastach, z którymi związana jest od lat.
Tom 2 Bezimienni
W drugiej części sagi rodu Petrycych Autorka ponownie zaprasza w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa, który skrywa o wiele więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać.
Tom 3 Teczka
Kolejna odsłona dziejów rodziny Petrycych ukazuje mroczną powojenną rzeczywistość i działania władz, które nie dawały człowiekowi możliwości wyboru. Opowiada o złamanych życiorysach, nieuleczonych ranach i sytuacjach, w których nawet miłość mogła okazać się fałszywym drogowskazem.
Tom 4 Próba miłości
W czwartej części bestsellerowej sagi rodu Petrycych Autorka w mistrzowski sposób opisuje, jak budowane przez lata szczęście rozpada się w jednej chwili przez ślepe zrządzenie losu. Najtrudniejsze wydarzenia przychodzą niespodziewanie. I odmieniają nas na zawsze.
Tom 5 Imię wroga
Ostatnia część cieszącej się niezwykłą popularnością sagi. W wyjątkowy sposób przeplatają się w niej skomplikowane rodzinne losy, miłość i wielka, często budząca kontrowersje historia. Jak zakończy się ta trzymająca w napięciu opowieść?

Powieść zagraniczna: historyczna – wojenna
Opis : Obietnica bycia razem. Nierozerwalna więź. Zaciekła wola przetrwania. Autorka międzynarodowych bestsellerów Heather Morris opisuje zapierające dech w piersiach zakończenie trylogii, zapoczątkowanej „Tatuażystą z Auschwitz”. Kiedy są dziewczynkami, Cibi, Magda i Livi obiecują ojcu, że zostaną razem bez względu na wszystko. Wiele lat później naziści wywożą piętnastoletnią Livi do Auschwitz. Cibi ma 19 lat i pamięta złożoną obietnicę i rusza za Livi – zamierza ją ochronić lub umrzeć razem z nią. Siedemnastoletnia Magda ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji, ale w końcu zostaje schwytana. Tętniące od szczegółów i pięknie opowiedziane „Trzy siostry” ścisną wam serce i zadziwią odwagą i dziką miłością trzech sióstr. Dwie siostry mieszkają dziś w Izraelu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. Wybrały Heather Morris, aby opowiedziała ich historię.

Powieść polska : biograficzna, historyczna.
Opis : Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej w piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci. Powieść Magdy Knedler przedstawia losy niezwykłej, heroicznej kobiety, która w dramatycznych warunkach obozu koncentracyjnego niosła pomoc kobietom ciężarnym i ich przychodzącym na świat dzieciom, najmniejszym i najbardziej bezbronnym ofiarom KL Auschwitz. Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Powieść polska : społeczno- obyczajowa
Opis : Poznaj początek historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. W książce Stuleciu Winnych, Początek Ałbena Grabowska ukazuje pierwsze dekady historii rodu Winnych. Winnych spotykają troski i radości, ale nikt nie spodziewa się, że niebawem spadną na nich nie tylko ogromne osobiste tragedie, ale i wojenna zawierucha. Ałbena Grabowska Popularna i ceniona pisarka, której niezwykłe imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, nawiązuje do bułgarskich korzeni. Z wykształcenia neurolog. Popularność wśród czytelników zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy i w 2018 roku rozpoczęto realizację serialu w gwiazdorskiej obsadzie..


Opowiadanie zagraniczne
Opis : Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata, ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?

Powieść polska , społeczno- obyczajowa
Kolejny tom pasjonującej sagi rodzinnej!

Orłowscy z córką Izą i jej mężem Johanem przyjeżdżają do włoskiego kurortu Madonna di Campiglio, by obchodzić okrągłe urodziny wspólnika.

Powieść polska : kryminał
Opis :Ada Czarnecka: rudowłosa profilerka z ciętym językiem, powszechnie znana jako leń o wyjątkowo niskiej empatii, notoryczna spóźnialska i miłośniczka seriali true crime.
Krystian Wilk: przystojny i ambitny podkomisarz, seryjny podrywacz, dla którego „mąż to nie przeszkoda”.
Połączyła ich praca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, zagadkowa sprawa z Archiwum X i skomplikowana „przyjaźń”.

 

Powieść polska: kryminał , literatura detektywistyczna
Książka wydana w serii Wielkie Litery – w specjalnym formacie z dużą czcionką dla seniorów i osób słabowidzących.

Opis : Aspirant Konstanty Nakański prowadzi sprawę zabójstwa.
Po śmierci rodziców Eliza Rogowska odnosi wrażenie, że całkiem straciła kontrolę nad swoim życiem. Przypadek sprawia, że drogi Kostka i Elizy się krzyżują, a wówczas okazuje się, że odpowiedzi, których poszukują, są częścią tej samej układanki.

Biografie
Opis : Barwna opowieść o życiu artystek PRL

Niekwestionowaną gwiazdą była wówczas Agnieszka Osiecka, bez której w ogóle nie można sobie wyobrazić polskiej kultury tamtych lat. Utalentowana autorka tekstów i poetka, niezrównana komentatorka życia codziennego. Kobieta wrażliwa i szalona, która poszukiwała osobistego szczęścia i właściwie nigdy go nie odnalazła. A przy tym posiadała niezwykły dar unieszczęśliwiania innych. Poza Agnieszką Osiecką Autor przedstawia sylwetki Małgorzaty Braunek, Kaliny Jędrusik i Elżbiety Czyżewskiej.

Biografie
Opis : Helena Rubinstein, Misia Sert, Barbara Piasecka-Johnson i Martha Stewart. Na pierwszy rzut oka bohaterki tej książki bardzo się od siebie różnią, lecz mają też pewne cechy wspólne. Pomimo całkiem odmiennych rodowodów i różnych miejsc urodzenia wszystkie one przyznawały się do polskości i wszystkie zaczynały swoje kariery praktycznie od zera.
Fortunę zdobywały w mniej lub bardziej kontrowersyjny sposób, miały też wielu osobistych wrogów. Sukces zawsze bowiem przyciągał zawistników, którzy z reguły nie potrafili zrozumieć, kosztem jakich wyrzeczeń został osiągnięty. Portrety milionerek skreślone przez znanego historyka to inspiracja dla kolejnych pokoleń Polek, które nie boją się perspektywy, że zostaną bogate.

Biografie
Opis : Każda epoka ma swoje celebrytki. Wszyscy je znają. Każdy pożąda ich towarzystwa.
Są ozdobą imprez, tematem plotek, bohaterkami rubryk towarzyskich i obyczajowych skandali… Rozpieszczane, podziwiane, adorowane, nieco niemoralne. Ich portrety kreśli autor bestsellerowych książek historycznych Sławomir Koper.

Zapraszam do odwiedzenia biblioteki , mam nadzieję , że propozycje okażą się interesujące….

Dorota Binek